Napjainkban a virágvizek (más néven hidrolátum, hidroszol, illetve desztillátum) használata teljesen érthetetlen okból háttérbe szorult az illóolajokhoz képest. Pedig a virágvizek is lényegében a növény teljességét őrzik. Mindazon értékes, vízoldékony komponenssel, molekulával rendelkeznek, mint az illóolajok.
A virágvizek hatása az illóolajaikhoz hasonló, de mégsem ugyanaz. Hatásukban jelentős mértékben közrejátszik a víz – a biológia-tudomány szerint akár elfogadott, akár nem elfogadott, de a gyakorlatban működő – „emlékezőtehetsége” is, viszont az analitika szerint, a kizárólag zsiradékban oldódó (liposzomális) elemek a virágvizekben nem találhatóak meg.
Az illóolajokhoz képest a virágvizek sokkal árnyaltabbak és veszélytelenebbek, főleg belső használatuknál. Lényeges, hogy pl. a levendula virágvizek illóolaj tartalma átlagosan 1.000.000 : max. 2 arányú. Vagyis olyan töménységű, mintha a 100 %-os tisztaságú illóolajból max. 2 dl-t desztillált vízzel 1.000 literes mennyiségre hígítanánk.
Hogyan is készülnek a virágvizek? A gyógynövény – jelen esetben a levendula – hatóanyagait klasszikus eljárással víz-gőz desztillációs lepárlás útján nyerjük ki. (A szuperkritikus CO2-extrakciós eljárás specialitása és a hozzá szükséges berendezés költségessége miatt ritkaság számba megy.)
A lepárló növénytartályába (üst) beletesszük a levágott/learatott levendula virágot annak szárával együtt. Megtömítjük és alulról vízgőzt vezetünk a lepárló berendezés tartályába. A forró gőz átjárja a gyógynövény testét. Az illóanyag molekulák kinyílva rácsimpaszkodnak a hordozógőz molekulákra, majd a szabályozott folyamatú nyomásban a zárt üstöt az annak felső részén lévő csövön hagyják el egy spirális hűtőtartály/szerkezet felé.
Mikor az illófolyadék ebben lehűlt, az un. florentini (Florentini Florenci) edénybe folyik a lepárló berendezésből. Ennek segítségével a virágvíz folyamatosan leválasztható a tetején összegyűlő levendula olajától. Az ezzel a szép mesterséggel foglalkozó lepárló-mester ugyanis a virágvizet egy csapon át szakaszosan leengedi, míg a víz tetejéről a levendula olajat ereszti ki. Azért tudja ezt megtenni, mert a levendula olaja könnyebb a víznél, kisebb a fajsúlya, mint a víznek. Megjegyeznénk, hogy az olyan illóolajoknál, amelyek nehezebbek a víznél, a sorrend (a csap/ok használata) felcserélődik, és a virágvizet tudjuk fent, míg az illóolajat tudjuk lent kiengedni.
A virágvizet manapság sokan „másodlagos” terméknek gondolják. Talán azért, mert kevésbé tömény és a lepárlásnál több keletkezik belőle, mint az illóolajból. Pedig a virágvizek hordozta üzenetek ugyanúgy meghatározóak a szervezetünk számára. Egy levendula virágvíz, mint a lepárlásban a virágtestről az illóanyagok leválasztója, felkarolója, hordozója, szállítója a levendula illóolaj molekuláris tükörképe, és ugyanolyan gyógyhatásokkal rendelkezik, mint az, csak szelídebb formában.
A levendula virágvize minden esetben teljesen áttetsző, színtelen folyadék. Ha tehát lila vagy rózsaszínűvel találkozunk, az nem természetes úton lett ilyen, abba valamilyen színezőanyagot tett a termék előállító, feltehetően látványossága, „eladhatósága” érdekében. Viszont ez esetben a színes virágvíz felhasználója a színező-vegyszert is magára fogja fújni, kenni, vagy beszívja a tüdejébe,
bőrébe, stb.
A Levendáriumban a 2001-2002-ben történt első telepítések kezdeteitől a lavandula angustifolia (orvosi levendula) és a lavandula X intermedia (hibrid) két növényfajtát, – akkor elsőként hazánkban – megkülönböztetetten kezeltük/jük, mint a bio termesztésben, mint pedig a lepárlásaik során, a feldolgozásban és a használhatóságukban.
Ez korszakos előrelépés volt akkor. Pl. a kétezres évek elején még profi levendula-termesztők üvegcséire is csak annyi volt ráírva, hogy „Levendula olaj”, sőt minden levendula olajat „Lavandula angustifolia”-nak jelöltek. De még ma is találunk az illó-piacon ilyet, avagy fajtakeverék illóolajokat. (Emellett sajnos a hazai szóhasználatban napjainkig megmaradt – a latin és az európai gyógynövény-nomenklatúrától eltérő – néhány zavaros elnevezése a levendula fajtáinak.)
Ahogyan ez a két nálunk honos levendula növényfajta számos tulajdonságaiban (pl. fizikai megjelenés, szár- és virág nagyság, szaporítás, szín, illat,…) eltér egymástól, úgy nem csak az illóolajaik, hanem a virágvizeik is eltérnek egymástól.
Legfontosabb számunka most nyilvánvalóan annak tisztázása és elkülönítése, hogy a két eltérő fajtájú levendula virágvíz mire és milyen módon használható.
Ehhez előzetesen azonban két gondolatot kell megosztani.
– Felhasználhatóságukban az orvosi levendula és a hibrid levendula virágvizei különböznek egymástól, de ahogyan a virágvizek töménységi koncentrációja lényegesen kisebb, mint az illóolajaiknak, úgy a két fajta virágvíz között a használhatósági különbség is lényegesen kisebb az illóolajaikhoz képest.
– A szőlészetben – borászatban meghatározó jelentőséget tulajdonítanak a terroir-nak
(borvidék, terület, dűlő fekvés, talajszerkezet, napsugárzás és csapadék,…). Gyakran
megfigyelhetjük, hogy pl. egy dörgicsei chardonnay jobban hasonlít egy dörgicsei
olaszrizlingre, mint pl. egy villányi chardonnay-re. Vagyis a terroir „ereje” „felülírhatja” egy szőlőfajta specifikusságait.
Ugyanez a terroir-jelentőség felfedezhető a levendula esetében is. Maradva a példánál, meggyőződésem, hogy általunk a Balaton-felvidéken Dörgicsén termesztett orvosi levendula és hibrid levendula virág illóolajai és virágvizei között kisebb a tulajdonság-különbség (pl. áttetszőség, illat,…), mint pl. a dörgicsei orvosi levendula illóolaja/virágvize és pl. egy az Alföldön termesztett orvosi levendula illóolaja/virágvize között.
Az orvosi levendula virágvíz (bio)
Illatában ne keressük egy az egyben a lavandula angustifolia illóolaj illatát. A virágvizének illata kissé fanyarabb, de lágyabb és még simulékonyabb, mint az illóolajé. Sokak szerint csodálatos.
Már a gyermekvárás idején, áldott állapotban is használható. Az anyagcsere és emésztőrendszeri folyamatok területén (napfonat) és a hormonrendszer egyensúlyához gyakran hatásosabbak az illóolajnál. Csecsemők és kisgyermekek gondozásánál is igénybe vehető. A gyakran sírva fakadó gyermeknek sokat segíthet a fürdővizébe rakott levendula virágvíz. A popsi kipállásánál, popsikiütésnél is nagy segítséget ad, vegyíteni lehet a rózsavízzel és a geránium virágvízével. A szoptatós anyukák is lefújhatják a mellbimbókat a levendula virágvízzel. Hasznos segítő a
gyermekfejen tetű megjelenés esetén.
Napozás után bőrregenerálódáshoz, hűsítéshez az egész testet ezzel a virágvízzel – akár lehűtött változatával is – befújhatjuk, gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt. Borotválkozás után vagy sebgyógyulás elősegítéséhez is kiváló hatású. Pattanások, pubertáskori bőrproblémák, aknék, mitesszerek esetén antiszeptikus és antibakteriális tulajdonságai miatt jól alkalmazható.
Rovarcsípésekre – különösen fagyasztott virágvízként – hatékony segítő.
Orrfújó „spray”-ként és szemmosó vízként is kiváló.
Tonizálásra, permetezésre, sportolás vagy felébredés utáni arc-testfrissítő permetként páratlan. Használható kamilla és búzavirág vízzel is együtt. Szöveterősítő, fájdalom csillapító (pl.: fülfájás). Érdemes beszerezni egy spriccelős kupakú üvegcsét és azt rendszeresen után tölteni nagyobb kiszerelésű orvosi levendulavízből. Nagyszerű tartani ilyen „spray”-t mindig az autóban is vagy táskában/retikülben.
Ajánlott használni minden kozmetikai krém, kenőcs, olaj bőrfelületre történő felhordása előtt, mert hidratáló hatása mellett – emulzióban – előkészíti a krém, kenőcs, olaj gyors, hatékony beszívódását. Házi szépítőszerek alap alkotóeleme is.
Az orvosi levendula virágvize néhány csepp saját illóolajjal „hathatós hatványt” hoznak létre. Emellett rügy- és virág elixírekkel, tinktúrákkal, agyaggal, mézzel, borral, gyógyfűvek főzeteivel, sókkal (sorrend: parajdi, földközi tengeri, himalájai), drágakövekkel szintén sokszorozza hatásait.
Tisztítja a test és a lélek sebeit. Segíti feloldani a női virágzás görcseinek, valamint a hölgyek egyéb komplex gondjainak okait.
Sokat segít a belénk rögzült tanulási, családi, megfelelési mintáktól történő megszabadulásban, a gondolat-, és szóáradat, a túlhajtottság lecsitításában.
Nyugtató hatása mellett álmatlanságra is nagyszerű, különösen narancsvirággal.
Kádfürdőhöz a fürdővízbe közvetlenül keverhető, míg az illóolaj csak a hordozók, pl. sók igénybevételével. Lázlehúzó tulajdonsága ismert és elterjedt a levendulatermesztő országokban a lázlehúzó ülőfürdő készítésekor/alkalmazásakor.
A hajápolásban az antibakteriális és gombaölő tulajdonságai miatt a haj és a fejbőr kiváló ápolószere a kemény víztől eltérő ph értéke miatt is. A sötét haj színe és minden hajszín fénye elmélyül a használatával. Hathatós segítője a göndör haj strukturális gondozásának.
Belsőleg is használható: érdemes vele – főleg évszakváltások előtt – 42 napos kúrát venni. Adagolása: 1 kiskanálnyit kell 1 pohár meleg vízben elkeverni és minden étkezés előtt meginni, avagy 1 evőkanálnyit 1 liter ivóvízben feloldani és egész nap elszopogatni.
Szív- és érrendszeri keringési megbetegedések esetén, idegek erősítésére, hormonrendszer harmonizálására egyaránt megfontolandó belsőleges alkalmazása.
Kifejezetten alkalmas száj- és torok öblítésre, a fogínysorvadás, szájüregi gyulladás, afta, fogkőlerakódás megelőzésére, valamint kezelésére is ajánlott.
Gasztronómiai felhasználása főleg fagylalt készítésénél, szörp elállításban ismert. Többen használják pudingok, limonádék, gyümölcsleves elkészítésekor vagy húspác összeállításakor (pl. borjú húshoz) is.
A hibrid levendula virágvíz (bio)
Belső fogyasztásra általában nem javasolják a minimális monoketon (kámfor) tartalma miatt. Ez a kámfor tartalom azonban éppen előnye az orvosi levendulához képest az izomlazítás, görcsoldás, relaxáció elősegítésében. Külsőleg egyértelműen ő is univerzális hatószer, és külsőleg mindazon célokra kiválóan használható, mint az orvos levendula. Illat-ízlés, elterjedtség vagy szokás kérdése, hogy melyik fajta levendula virágvizet használjuk e szerepekre.
Bőrápolásra minden bőrtípusnak jó, a sérült bőrt regenerálja, a sebet, horzsolást kitisztítja, a napégés következményeinek enyhítésére alkalmas, sminklemosónak praktikus.
A folyékony szappan és a klasszikus szappan kozmetikai és házi elkészítésének egyik alapanyaga lehet. Enyhe menstruációs görcsök oldására (pl. rózsavízzel), fejfájás, feszültség, izom-, és íngörcs, valamint feszültség, megerőltetés, hőhullám (pl.: borsmenta virágvízzel), stressz és alvászavarok esetén hígítatlanul a fájdalmas területre bemasszírozható, illetőleg párologtatóba és diffúzorba tölthető.
Kádfürdőben és lábpihentető, lábápoló vízbe töltve 2-5 dl szintén nagyszerű hatású.
Nagyon jó általános segítőszer a háztartási munkákban. Helyettesít számos nem organikus, sőt káros házi vegyszert és jóval olcsóbb is, mint azok. Ezért is praktikus az 1 literes vagy még nagyobb kiszerelés beszerzése.
Mire használjuk a házban és a ház körül?
– Kellemes illatú, az egész lakást felfrissítő általános, natúr háztartási padló-, és kőfelmosó, illetve letörlő szer. Ízlés szerinti, de 2-5 dl virágvíz már érezhető hatású 10 liter vízben. Tisztít, fertőtlenít, a makacsabb szennyeződéseket is eltávolítja töményebben használva.
– Kézi és gépi mosáshoz nagyszerű „öblítőszer”, vagyis teljes egészében helyettesíti a boltban kapható vegyi öblítőszereket. Javasolt a virágvizet ugyanolyan mennyiségben használni a mosásokhoz, mint azt a gépi vagy kézi öblítőszereknél tennénk.
– Vasalásnál használhatjuk vasalóvíznek. Mivel ez egy desztillátum, így beletölthető a vasalóba, a készülék és a gőz-kibocsájtó nyílásai nem fognak vízkövesedni tőle, mert nem tartalmaz kálciumot. Kiválóan fertőtleníti és illatosítja a ruhát. De spriccelővel a vasalást megelőzően a ruhák benedvesítésére is nagyszerű.
– Rovarirtó hatása közismert. Bolhák, hangyák, szúnyogok, molyok párologtatással, felmosással vagy kispricceléssel elűzhetőek vele otthonunkból.
– Általános háztartási frissítő illatosító, ha párologtatóba vagy diffúzorba tesszük, akár néhány csepp illóolaj hordozó-anyagának (pl. bergamott, cédrusfa, ilang-ilang).
Természetesen ezekre a háztartási szerepekre az orvosi levendula virágvize is alkalmas. Jobban járunk azonban, ha ezekhez a szerepekhez a hibrid levendula virágvizet vásároljuk meg, és amit a pénztárcánkban ezzel megtakarítottunk, abból a felhasználás gyakorisága és mennyisége növelhető.
Amihez viszont a levendula virágvizek esetében is feltétlenül ragaszkodnunk érdemes, az a hivatalos bio-minősítés megléte. Ez garancia a virágvizek tisztaságára, a vegyszermentességre. Ne feledjük, hazánkban kizárólag két ökológiai minősítő intézmény van, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. (HU-ÖKO-01) és a Bio Garancia Kft. (HU-ÖKO-02). Csak ezen intézmények adhatnak ki tanúsítványt (certifikát) a virágvizekről is.
Tegyük a levendula virágvizeket a hétköznapjaink hűséges segítőjévé. Élvezzük ki az évszázadok óta bevált módszereket, tapasztalatokat.
Jurasits Zsolt dr.
-50% kedvezmény
Bio Orvosi Levendula virágvíz
100 ml, 200 ml, 500 ml, 1 L, 5 L
Bio Hibrid Levendula Virágvíz